O mnie
Mam 32 lata i od kilkunastu lat mieszkam w Gdańsku. Osiem lat temu przeprowadziłem się na Zaspę, gdzie zdążyłem się już dobrze zadomowić. W naszej dzielnicy urzekły mnie piękne zielone parki, ciekawa urbanistyka oraz ludzie, których tu poznałem. Zaspa ma w sobie ogromny potencjał i to głos mieszkanek i mieszkańców powinien być głównym wyznacznikiem kierunku jej rozwoju.
W działalność społeczną zaangażowałem się dołączając do gdańskiego Civic Huba, w którym zajmowaliśmy się tematyką rozwoju miast oraz transportu. W następnych latach aktywnie działałem na rzecz ochrony przyrody oraz wspierania partycypacji mieszkańców w procesach decyzyjnych w naszym mieście. Jestem współautorem obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej Zadrzewiamy Gdańsk, której konsekwencją było rozpoczęcie przez miasto prac nad uchwaleniem Gdańskiej Karty Dla Drzew i standardów opieki nad zielenią. Jako współinicjator powstania Koalicji Las Jest Nasz oraz jeden z założycieli stowarzyszenia Dziki Buk aktywnie walczę na rzecz ochrony lasów naszego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przed intensywną wycinką.
Prywatnie jestem programistą, jednak poza pracą przy komputerze prowadzę również otwarte szkolenia i warsztaty. Wolne chwile poświęcam natomiast mojej pasji, którą jest triathlon.
MOJE DZIAŁANIA
Gdańska karta dla drzew
Impulsem do rozpoczęcia prac nad obywatelskim projektem uchwałodawczym „Zadrzewiamy Gdańsk” była potrzeba usprawnienia podejścia do zieleni w naszym mieście. Sytuacje, w których drzewo rosnące od dziesięcioleci usycha z powodu nadmiernego i nieodpowiedniego przycięcia gałęzi nie powinny mieć miejsca. Należy również zadbać o nowe nasadzenia i nie dopuszczać do sytuacji, w której sadzonka umieszczana w małej wyrwie w betonowej powierzchni usycha po kilku miesiącach. Ważną kwestią jest również dostępność terenów zielonych, która powinna być większa i uwzględniana podczas realizacji nowych inwestycji.
Poparcie, które udało nam się zebrać pod projektem „Zadrzewiamy Gdańsk” przekonało radnych miasta i urzędników do wagi tej kwestii, zaś jego założenia znalazły się w opracowywanej Gdańskiej Karcie Dla Drzew.
Petycja o zaprzestanie wycinek w gdańsku
W roku 2023 działając w ramach Koalicji Las Jest Nasz przygotowaliśmy petycję o zaprzestanie wycinek w najbardziej cennych przyrodniczo i społecznie obszarach gdańskiej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Przeprowadziliśmy akcję informacyjną oraz kampanię edukacyjną połączoną z akcją zbierania podpisów. Zbiórka zakończyła się sukcesem i ponad 3 000 podpisów osób popierających petycję, którą następnie przekazaliśmy do Lasów Państwowych.
Intensywne wycinki w naszym lesie nadal mają miejsce, jednak dzięki poparciu mieszkańców Gdańska udało nam się uzyskać ograniczenia pozyskania w poszczególnych obszarach oraz wyegzekwowanie zmian np. w podejściu do drzew przyrodniczo cennych.
Ochrona Lasów sopockich
Lasy Sopockie są ważną częścią Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wielu z nas odwiedza te piękne, unikatowe tereny podczas weekendowych spacerów czy też rowerowych wycieczek. W związku z planowanymi w najbliższej przyszłości na tym terenie wycinkami miasto Sopot zainicjowało działania mające na celu ochronę tej części lasu. Działając na rzecz ochrony Lasów Sopockich brałem aktywny udział w akcji edukacyjnej i informacyjnej, współtworząc społeczny zbiór materiałów oraz uczestnicząc w spotkaniach i zbieraniu opinii mieszkańców.
Dzięki działaniom wszystkich zaangażowanych osób i dużemu poparciu mieszkańców, wniosek miasta trafił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zaś obecnie przygotowujemy petycję do RDOŚ o priorytetowe potraktowanie tej sprawy.
głos mieszkańców w rozwoju miasta
W ciagu ostatnich lat, starając się aktywnie uczestniczyć w planach dotyczących rozwoju naszego miasta, a przede wszystkim zmian wprowadzanych w naszej dzielnicy, wielokrotnie brałem udział w posiedzeniach miejskich komisji i konsultacjach społecznych, przedstawiając uwagi i starając się podnosić ważne kwestie dla naszej dzielnicy. Przygotowywałem również wnioski o udzielenie informacji publicznej, abyśmy jako mieszkańcy mogli realnie odnieść się do planów miasta.
Uważam, że w obszarze przepływu informacji na temat inwestycji planowanych w naszej dzielnicy jest jeszcze wiele do zrobienia. Obecnie wiele osób nie ma możliwości wyrażenia swojego zdania, gdyż nie zostają odpowiednio wcześnie poinformowane o konsultacjach, nie posiadają dostatecznych danych lub też nie mają możliwości wziąć udziału w spotkaniach bezpośrednio. Jest to jeden z obszarów, na którym w najbliższej przyszłości chciałbym się szczególnie skupić.
A co jest Dla Ciebie najważniejsze?
Wypełnij ankietę i powiedz co jest dla Ciebie ważne!